Jubileusz 100 lat istnienia Zgromadzenia Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus to bardzo ważne wydarzenie dla wszystkich karmelitanek, nie tylko dla sióstr w Polsce, ale także dla sióstr Afrykanek. Prawie 50 lat temu, 7 grudnia 1973 r., otwarto pierwszy dom misyjny Zgromadzenia w Afryce w Musongati. Pierwsze misjonarki, karmelitanki Dzieciątka Jezus z Polski, rozpoczęły pracę misyjną w Burundi. Wkrótce będziemy obchodzić jubileusz 50-lecia założenia pierwszej misji i kontynuacji działalności misyjnej.
Burundi cieszy się licznymi powołaniami, obecnie, łącznie z Rwandą i Kamerunem, jest 26 profesek wieczystych i 29 juniorystek. Dlatego pragniemy dziękować Panu Bogu, siostry Afrykanki wraz z misjonarkami łączą się z radością i wdzięcznością z Polską, dziękując za dar Zgromadzenia Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus, za przeszczepienie Zgromadzenia do Afryki, za świadectwo życia misjonarek i dzielenie się charyzmatem Bożego dziecięctwa.
W każdej wspólnocie (Musongati, Gitega, Gasura, Bujumbura) z okazji jubileuszu odbyły się trzydniowe sympozja pod przewodnictwem s. Jacqueline Tshibangu Kayowa. Tematy konferencji były następujące: Poznać się nawzajem, aby odpowiedzieć na powołanie; Poznać się, aby żyć bardziej autentycznie; Niespójność; Zranienia życiowe; Nawrócenie.
Z okazji jubileuszu, dwa dni wcześniej, siostry z Musongati wysłuchały konferencji na temat „Nie znacie dnia ani godziny, kiedy Pan przyjdzie”, którą wygłosił ks. Liberat, proboszcz z Gakome. Prelegent podkreślał, że czas jest darem, który trzeba należycie wykorzystać dla swojego uświęcenia, by być gotowym na niespodziewane przyjście Pana.
Msza święta Jubileuszowa, poprzedzona uroczystą procesją z Dzieciątkiem Jezus, została odprawiona w sobotę 16 stycznia 2021. Eucharystię sprawował o. Franciszek Nkunzimano, przełożony wspólnoty ojców karmelitów bosych, a jednocześnie proboszcz tutejszej parafii. Podczas homilii wspomniał, że jubileusz Zgromadzenia to wielka okazja do składania dziękczynienia za wszystkie łaski, jakimi Pan obdarzył Zgromadzenie. Na Mszy świętej były obecne cztery siostry z Gitega: s. Esperance, mistrzyni nowicjatu; s. Bernardina, mistrzyni postulatu; s. Medine i s. Judyta, przełożona z Gasury. Liturgię ubogaciła starannie przygotowana oprawa muzyczna, pięknie zaprezentowały się chóry, szczególnie wzniosłe były śpiewy dziękczynne na zakończenie Mszy świętej.
Po Mszy rozpoczęła się druga część tego radosnego dnia. W Burundi jest teraz pora deszczowa, ale tego dnia pogoda dopisała – było naprawdę słonecznie, dlatego świąteczny obiad odbył się w plenerze, na tle przepięknych widoków. Dołączyli do nas ojcowie karmelici: o. Cyryl i o. Zbigniew, którzy wcześniej zajęci byli obowiązkami duszpasterskimi. Po obiedzie nasze kandydatki uświetniły uroczysty dzień tradycyjnymi tańcami. Przy akompaniamencie bębna i fisharmonii rozpoczęły się tradycyjne śpiewy, do których dołączyły pozostałe siostry.
Na zakończenie uroczystości, odprowadzono przybyłe siostry do samochodu. Pożegnaniom towarzyszyły radosne śpiewy i tańce. Tak zakończono świętowanie, które było proste i skromne, tak, jak życie w tutejszych afrykańskich domach zakonnych.
Relacja: s. Beatrycja Noske CSCIJ